MILWAUKEE M18BLCS66-0 18v M18 Li-ion Brushless 190mm Circular Saw BODY ONLY
Why Not Add
What’s Included
- This is a Body Only machine, which is not supplied with a battery or charger.
- This item may be supplied in unbranded packaging
- Number of Batteries Supplied: 0
- Voltage: 18v
- Type: Brushless
- Size: 190mm
Product Overview
The Milwaukee M18BLCS66-0 Cordless Circular Saw provides a maximum cutting depth of 66 mm, delivered by a powerful tool which provides up to 5,000 rpm. The 190 mm diameter blade combined with a brushless motor brings Milwaukee power to every task.
Part No: 4933464588(TTIP4933464588)
Features & Benefits
- M18 brushless circular saw with a 190 mm blade giving a 66 mm depth of cut which enables the saw to cut three stacked 19 mm OSB boards
- Durable metal rafter hang hook for work space management and safety
- Vacuum adaptor supplied fits directly to all MILWAUKEE dust extractors
- Pressed aluminum shoe for maximum durability
- Integrated LED light for workspace illumination
- 50° bevel capacity with a 46 mm depth of cut
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE M18 batteries
Technical Specification
- Battery type: Li-ion
- Blade diameter: 190 mm
- Bore size: 30 mm
- Max. cutting depth 45°: 48 mm
- Max. cutting depth 90°: 66
- No load speed: 5000 rpm
- Voltage: 18v
Reviews
FAQs
Our range of Cordless Circular Saws covers a range of blade sizes, from 85 mm through to 190 mm. Larger blades offer greater cutting capacity and a larger maximum cutting depth. It’s important to think about the blade(s) supplied and / or available for the saw you’re looking to buy. As you’d expect, we have a range of Circular Saw Blades which covers all sorts of sizes and job types.